Kupuj szybko bez zakładania konta!  

Wideodomofony - projektowanie instalacji

Strona główna  »  Artykuły  »  Wideodomofony - projektowanie instalacji


Wideodomofony - projektowanie instalacji
W dzisiejszych czasach co raz większą popularność zyskują sieciowe systemy zabezpieczeń. Związane jest to przede wszystkim z ogólną dostępnością tego typu urządzeń, a także ich funkcjonalnością, która pozwala użytkownikom dowolnie rozbudowywać system oraz zdalnie zarządzać instalacją. Atutem systemów pracujących w strukturze IP jest również wsparcie dla standardu PoE, który pozwala podłączyć sprzęt do sieci oraz transmitować obraz wyłącznie za pomocą jednego kabla typu UTP. Aby nasz system był jednak w pełni sprawny musimy odpowiednio zaplanować instalację, biorąc pod uwagę montaż niezbędnego okablowania. W tym artykule postanowiliśmy przygotować kilka informacji na temat projektowania systemów wideodomofonowych.

Projektowanie systemu 

 Systemy wideodomofonowe są jednymi z podstawowych instalacji zabezpieczeń w domu, mieszkaniu lub firmie. Poprzez wykorzystanie paneli zewnętrznych oraz wideo monitorów, użytkownicy mogą w prosty sposób sterować elektrozaczepem, prowadzić rozmowę audio/wideo. W ten sposób możemy ograniczyć dostęp do naszej posesji osobom nie powołanym. Nowoczesne systemy wideodomofonowe IP dają jednak więcej możliwości, co związane jest przede wszystkim z funkcją zdalnego zarządzania, integracji z innymi systemami zabezpieczeń, a nawet sterowania automatyką budynkową. Wykorzystanie tych wszystkich funkcjonalności jest możliwe dzięki prawidłowemu zaplanowaniu systemu, doborowi odpowiednich sprzętów, a także prawidłowo przeprowadzonej instalacji okablowania. 
 W przypadku standardowego systemu wideodomofonowego, wykorzystujemy wideomonitor (panel wewnętrzny), panel zewnętrzny oraz elektrozaczepy, pozwalający kontrolować otwieranie furtki. Urządzenia podłączone są za pomocą wielożyłowego kabla żelowego, który będzie odpowiedzialny za transmisję sygnału audio/wideo, sterowanie elektrozaczepem, zasilanie, dodatkowo jedna z żył odpowiedzialna jest za uziemienie (wyrównanie potencjałów). Kolejna para przewodów pozwoli również sterować bramą. W przypadku systemów IP nasze urządzenia mogą zostać bezpośrednio podłączone do sieci internet za pomocą kabla UTP. W ten sposób panel zewnętrzny, jak wewnętrzny podłączone są do routera sieciowego lub switcha, a jeśli wykorzystujemy urządzenia bezprzewodowe, do anteny Wi-Fi.  



Schemat podłączenia wideomofonu 

Wideomofony IP podłączone do sieci internet umożliwiają również wykorzystanie technologii PoE. Pozwala ona nie tylko ułatwić przeprowadzenie instalacji (wykorzystanie jednego kabla), a także zaoszczędzić nawet do 20% energii elektrycznej. Dodatkowym atutem jest swoboda integracji systemów zabezpieczeń. System może zostać rozbudowany o kamery sieciowe, dzięki czemu użytkownik ma dostęp do obrazu zarówno z kamery znajdującej się w panelu zewnętrznym, jak urządzeń znajdujących się na terenie posesji lub wewnątrz budynku.